Jak má vypadat správný čárový kód?
Samotný čárový kód se skládá z určitého počtu čar a mezer. Před kódem a za kódem musí být tzv. ochranná zóna. Jedná se o prázdné místo, kde nesmí být žádný potisk a pro správné čtení je nezbytná. Samotný čárový kód pak začíná start symbolem a končí stop symbolem. Použitá barva musí být dostatečně kontrastní vůči podkladu a v žádném případě nesmí být červená. Červenou barvu totiž standardně využívají snímače jako výchozí barvu snímacího paprsku.
Výhody použití čárových kódů
1. Úspora času
Čas jsou peníze a proto se vyplatí uspořit každou vteřinu. Srovnáme-li rychlost snímání z čárového kódu s ručním zadáváním, dojdeme nevyhnutelně k závěru, že každý snímač bude minimálně 4x rychlejší, než ty nejrychlejší ruce.
2. Eliminace chyb
Využitím strojového snímání lze snížit chybovost až téměř na nulu. Nulová chybovost však závisí i na kvalitě čárového kódu a kvalitě snímače.
3. Dosledovatelnost
Se správným softwarem lze kdykoliv zjistit momentální stav zásob konkrétního zboží nebo výrobku pouhým načtením čárového kódu.
4. Univerzální použití
Čárové kódy lze vytisknout na různé materiály a proto je lze použít nejen v extrémních teplotách, ale i například na materiálech odolných vlhkosti, kyselinám nebo extrémní námaze.
5. Možnost rozšíření
Pokud potřebujete v čárovém kódu více informací, lze využít i pokročilejší technologie. V dnešní době jsou stále častěji využívány 2D kódy a nově také RFID technologie. V principu jsou tyto technologie stejné, ale lze na nich nést několikanásobně větší objem dat.